Krívanie u rastúcich psov – kedy spozornieť a ako predísť vážnym problémom?

13.03.2025

Krívanie u mladých psov býva často podceňované s tým, že ,,pes z toho vyrastie". Pretrvávajúce alebo opakujúce sa krívanie môže, a často býva, príznakom vážnej ortopedickej patológie. Včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčové pre zdravý vývoj pohybového aparátu a prevenciu trvalých následkov.

Prečo rastúci pes kríva?

Mladé psy veľkých a rýchlo rastúcich plemien sú náchylné na rôzne ortopedické ochorenia, ktoré môžu spôsobovať bolesť a obmedzenie pohybu. Medzi najčastejšie príčiny krívania v období rastu patria:

Panosteitída - zápal dlhých kostí, ktorý sa často prejavuje striedavým krívaním na rôzne končatiny. Ide o dočasný, ale bolestivý stav.

Osteochondróza (OCD) – porucha vývoja kĺbovej chrupavky, ktorá môže viesť k odlúčeniu chrupavkových fragmentov v kĺbe a vzniku artrózy. Najčastejšie postihuje ramenný, lakťový a kolenný kĺb.

Dysplázia bedrového alebo lakťového kĺbu – dedičné ochorenia, ktoré spôsobujú nesprávny vývoj kĺbových štruktúr a vedú k bolestiam, obmedzeniu pohybu a vzniku artrózy už v mladom veku.

Legg-Calvé-Perthesova choroba – ochorenie hlavičky stehennej kosti, ktoré sa vyskytuje u malých plemien psov a vedie k jej odumretiu.

Okrem týchto špecifických ortopedických ochorení môže byť príčinou krívania aj úraz, preťaženie, genetická predispozícia, alebo nesprávna výživa ovplyvňujúca rast kostí a kĺbov.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Krívanie, ktoré sa objaví a rýchlo zmizne po krátkom oddychu, nemusí hneď znamenať vážny problém. Ak však pes:

- kríva dlhšie ako niekoľko dní,

- vykazuje bolesť pri dotyku končatiny,

- odmieta pohyb alebo prejavuje nechuť k hre,

- striedavo kríva na rôzne labky,

- má opuch v oblasti kĺbu alebo končatiny, je dôležité neodkladať návštevu veterinárneho ortopéda!

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa krívania Vašich miláčikov nás neváhajte kontaktovať na telefónnom čísle 0908 683 123 alebo 032/64 00 800.